Elevi de la Școala Gimnazială „Matei Basarab” au participat, ieri, la o vizită educațională organizată la fabrica CICOM, în cadrul parteneriatului „Micii antreprenori în devenire”.
Activitatea a fost realizată prin colaborarea dintre Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița și unitatea de învățământ și le-a oferit copiilor ocazia să descopere, într-un mod interactiv, cum funcționează o companie locală și cum ia naștere unul dintre produsele preferate ale celor mici: înghețata.
Cei mici au aflat detalii despre întreg procesul de producție, de la pregătirea ingredientelor și fabricarea produsului, până la ambalare și distribuție. Vizita s-a transformat astfel într-o lecție practică despre muncă, organizare și responsabilitate.
„Întâlnirea a adus copiii mai aproape de mediul economic real și le-a oferit ocazia să vadă, într-un mod practic și interactiv, cum funcționează o companie locală, cum este organizată activitatea într-o fabrică și cât de importantă este munca fiecărei persoane în realizarea unui produs finit”, au transmis reprezentanții CCIA Dâmbovița.
Proiectul „Micii antreprenori în devenire” urmărește să apropie elevii de noțiunile de antreprenoriat încă de la vârste fragede, prin întâlniri directe cu antreprenori și activități care stimulează curiozitatea, inițiativa și încrederea în propriile idei.
Pentru copii, experiența a avut și o parte delicioasă, dar și una educativă. Uneori, cele mai bune lecții nu se predau din manuale, ci chiar din locul unde lucrurile prind viață.
AUTOR: F.S.














