Sesizarea fusese depusă la CCR în 27 mai de 53 de deputaţi din mai multe grupuri parlamentare şi de parlamentari neafiliaţi.
Sesizarea de neconstituţionalitate viza atât legea de aprobare în ansamblul său, cât şi, în subsidiar, dispoziţiile care depăşesc cadrul obiectului de reglementare al Instrumentului SAFE şi care privesc domenii precum Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, administraţia publică locală, regimul juridic al funcţiei publice, Codul administrativ, precum şi materia achiziţiilor publice şi a contractelor aflate în derulare.
CCR mai are de dezbătut două sesizări de neconstituționalitate asupra ordonanței SAFE. Prima este formulată de Avocatul Poporului, care invocă faptul că Guvernul Bolojan a adoptat ordonanța fără avizul Consiliului Legislativ (consultativ, dar obligatoriu). Cea de-a doua este înaintată de Sorin Grindeanu, președinte al Camerei Deputaților, care susține că ordonanța a fost adoptată după ce guvernul a fost demis prin moțiune de cenzură, astfel că avea atribuții limitate.
Editor: IFA














