You are currently viewing Incendiu la stația electrică din Pucioasa. Orașul și mai multe localități din zonă au rămas fără curent

Incendiu la stația electrică din Pucioasa. Orașul și mai multe localități din zonă au rămas fără curent

Un incendiu puternic izbucnit la stația de transformare de 110 kV a operatorului de distribuție a energiei electrice, situată pe strada Independenței din Pucioasa, a lăsat fără alimentare cu energie electrică aproape întregul oraș și mai multe localități din zonă.

Anunțul a fost făcut de primarul orașului Pucioasa, Constantin Ana, care a precizat că la fața locului intervin mai multe echipaje de pompieri pentru lichidarea incendiului.

Un puternic incendiu a izbucnit la Stația de transformare de 110 KV a celor de la Electrica, de pe strada Independenței, iar în acest moment aproape întregul oraș nu mai este alimentat cu energie electrică”, a transmis edilul.

Potrivit acestuia, după stingerea incendiului, specialiștii vor evalua pagubele și vor efectua manevrele necesare pentru reluarea alimentării cu energie electrică.

Mai multe echipaje de pompieri încearcă să stingă incendiul, urmând ca apoi să fie urgent evaluate daunele și făcute toate manevrele pentru realimentarea orașului cu energie”, a mai precizat Constantin Ana.

Primarul face apel la populație să evite deplasarea în zona stației de transformare, pentru a nu îngreuna intervenția echipelor de salvare.

„Vă rog să nu vă apropiați de acea zonă, pentru că veți îngreuna munca echipelor de pompieri”, este mesajul transmis de edil.

Autoritățile urmează să comunice informații suplimentare pe măsură ce intervenția avansează și vor anunța momentul în care alimentarea cu energie electrică va fi reluată în siguranță.

AUTOR: F.S.