You are currently viewing Fenomenul URBEX, în atenția autorităților din Dâmbovița. Prefectura solicită măsuri de prevenire

Fenomenul URBEX, în atenția autorităților din Dâmbovița. Prefectura solicită măsuri de prevenire

Fenomenul URBEX, care presupune explorarea clădirilor abandonate sau dezafectate, a intrat în atenția autorităților dâmbovițene, după accidentul grav petrecut recent în Târgoviște, în urma căruia un tânăr de 19 ani a fost rănit într-un imobil dezafectat. Subiectul a fost prezentat de subprefectul județului Dâmbovița, Teodor Rădoi, în cadrul ședinței Colegiului Prefectural, acesta avertizând că fenomenul este în creștere și reprezintă un pericol real, în special pentru tineri.

Cazul recent al tânărului de 19 ani grav rănit într-o clădire dezafectată din Târgoviște arată că nu discutăm despre un fenomen teoretic, ci despre un risc real, în special pentru tineri”, a precizat subprefectul.

Pentru prevenirea unor incidente similare, Instituția Prefectului – Județul Dâmbovița a solicitat tuturor unităților administrativ-teritoriale să inventarieze clădirile abandonate de pe raza lor și să adopte măsurile necesare pentru punerea acestora în siguranță.

În același timp, autoritățile care administrează imobile identificate pe hărțile publice dedicate fenomenului URBEX au fost notificate individual, fiind indicate inclusiv locațiile exacte care necesită intervenții.

Prefectura a cerut și sprijinul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița și al Inspectoratului de Jandarmi Județean Dâmbovița pentru intensificarea măsurilor de ordine publică în zonele considerate vulnerabile. Totodată, Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița va fi implicat în desfășurarea unor activități de informare și prevenire adresate elevilor.

Uneori, cea mai importantă măsură este cea luată înainte ca o tragedie să se producă”, a transmis Teodor Rădoi.

AUTOR: F.S.