You are currently viewing Uber va cumpăra Delivery Hero din Germania

Uber va cumpăra Delivery Hero din Germania

Uber a ajuns la un acord pentru preluarea companiei germane de servicii de livrare a alimentelor la pachet Delivery Hero, într-o tranzacție de 14,8 miliarde de dolari (12,9 miliarde de euro), care ar crea un gigant global al livrărilor de mâncare.

Firma americană de tehnologie a declarat că s-a oferit să plătească 41,50 de euro pe acțiune acționarilor Delivery Hero, evaluând afacerea la 14,8 miliarde de dolari. Uber va plăti 13,7 miliarde de dolari după ce a contabilizat achizițiile anterioare ale unui sfert din acțiunile Delivery Hero, cea mai recentă în luna mai.

Conform acordului, Uber, cu sediul în San Francisco, nu va achiziționa operațiunile Delivery Hero în 14 țări unde are deja o prezență puternică, inclusiv aplicația Glovo care deservește țări precum Portugalia și Spania, foodora în țări precum Norvegia și Suedia și Yemeksepeti în Turcia. Acestea vor fi cumpărate în schimb pentru 1,6 miliarde de dolari de către SSW Partners, o firmă de capital privat cu sediul în New York.

Consiliul de administrație și conducerea Delivery Hero au susținut în unanimitate preluarea și au declarat că intenționează să o recomande acționarilor. Prosus a declarat că s-a angajat să vândă participația sa de 17% din Delivery Hero către Uber.

Kristin Skogen Lund, președinta consiliului de supraveghere al Delivery Hero, a declarat:

Afacerea de livrare a alimentelor este extrem de competitivă și depinde de scară. Este o provocare să construiești pornind de la o bază europeană, însă am realizat enorm de mult în 15 ani. Unirea forțelor cu un partener puternic acum este mișcarea potrivită pentru ca Delivery Hero să își asigure cât mai bine competitivitatea viitoare și capacitatea de a oferi valoare tuturor părților interesate.”

Uber a declarat că va menține sediul central al Delivery Hero din Berlin și nu va face modificări la personal până cel puțin în 2029 și s-a angajat să investească 2 miliarde de euro în Germania în următorii cinci ani. 

Editor: IFA