You are currently viewing Epidemiologul Octavian Jurma: În 3 luni de la debutul valului 4-Delta au murit le fel de mulți minori, 18 copii (minori între 0 si 19 ani), câți au murit în 12 luni în toate valurile precedente combinat

Epidemiologul Octavian Jurma: În 3 luni de la debutul valului 4-Delta au murit le fel de mulți minori, 18 copii (minori între 0 si 19 ani), câți au murit în 12 luni în toate valurile precedente combinat

Epidemiologul Octavian Jurma a scris, pe Facebook, că datele reprezintă “consecințele nefaste ale deschiderii școlilor cu nesocotirea deliberata a normelor de siguranță, indiferent de incidența cazurilor noi și asumarea politică împotriva recomandărilor medicilor, experților în sănătate publică“.

Medicul precizează că, din luna august și până în prezent, de la debutul valului Delta, într-un interval de patru ori mai scurt, au murit tot 18 minori, dar dintr-un total de două ori mai mic de decese, iar acest val este “încă departe de a se fi încheiat, dimpotrivă, abia acum a coborât la nivelul vârfului valului II“.

,,În 3 luni de la debutul valului 4-Delta au murit le fel de mulți minori, 18 copii (minori între 0 si 19 ani*), câți au murit în 12 luni în toate valurile precedente combinat, când au murit de COVID-19 tot 18 minori.

De la debutul pandemiei și până la debutul valului 4-Delta au murit oficial în Romania 34,253 de persoane dintre care 18 minori (0-19 ani) în mai mult de 1 an.

De la debutul valului 4-Delta în august și până azi, într-un interval de 4x mai scurt, au murit tot 18 minori,  dar dintr-un total de 2x mai mic (17,635 decese din august 2021 pana acum).

Iar valul 4-Delta este încă departe de a fi încheiat, dimpotriva abia acum a coborat la nivelul vârfului valului 2!”, a explicat medicul.

,,În nici o altă categorie de vârstă diferența nu este atât de dramatică în valul Delta față de valurile precedente, chiar dacă tinerii sunt proporțional mai puternic afectați și în intervalul 20-59 de ani.

Pot doar să remarc că e puțin probabil să avem mai puține decese ale minorilor în săptămânile care au urmat vârfului de cazuri din Romania (19 octombrie 2021) decât în săptămânile care au precedat acest varf. Mai pe romaneste, există suspiciuni că ne mint deja din octombrie în privința numărului real de morți,  mai ales în rândul tinerilor. 

Până atunci nu ne rămâne decât să ne protejăm individual copiii cât putem mai bine. Chiar dacă moartea este un deznodământ foarte rar la copii, nu avem suficiente date pentru consecințele pe termen lung ale bolii sau acest covid-lung cum se mai spune.

Așa cum recomandă și CDC, cea mai importantă măsură de protecţie a sănătății și vieții copiilor de această cumplită boală este să ne vaccinăm. Dacă ne vaccinăm copiii eligibili ii protejăm direct, așa cum i-am protejat când am început schema de vaccinare imediat dupa naștere. Acesta este doar încă un vaccin din această schemă, orice încercare de a face din vacinul împotriva COVID-19 ceva diferit de restul vacinurilor ține mai degrabă de misticism decât de știință.

Consecințele pe termen lung ale vaccinării sunt cunoscute: imunizarea și protecția față de formele grave de boală,” a transmis Jurma.

Autor: Adrian G.